Regulamin i procedury windykacji należności z tytułu opłat za używanie lokali mieszkalnych i użytkowych we Własnościowej Spółdzielni Mieszkaniowej
NARAMOWICE w Poznaniu
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Regulamin określa zasady egzekwowania przez Własnościową Spółdzielnię Mieszkaniową NARAMOWICE w Poznaniu, zwaną w dalszej części Regulaminu – Spółdzielnią, przysługujących jej opłat z tytułu korzystania przez członków Spółdzielni lub osoby trzecie z lokali oraz innych opłat przysługujących Spółdzielni z tytułu zawartych przez nią umów.
- Za terminowe uważa się zapłatę dokonaną w taki sposób, aby data wpływu pieniędzy na właściwy rachunek Spółdzielni nastąpiła w dniu określonym w umowie, wezwaniu lub innym dokumencie, jako termin zapłaty.
- W przypadku zapłaty dokonanej po terminie, Spółdzielni przysługuje prawo naliczania ustawowych odsetek za zwłokę.
- Opłaty zaliczkowe ustalane są na cały okres rozliczeniowy z góry, a informacja o ich wysokości wysyłana jest każdorazowo do wiadomości właścicielom i użytkownikom lokali przed rozpoczęciem nowego okresu rozliczeniowego.
- Na koniec każdego okresu rozliczeniowego następuje rozliczenie opłat zaliczkowych, a informacja o rozliczeniu wysyłana jest użytkownikom lokali.
- W terminie 30 dni od daty otrzymania dokumentu rozliczeniowego, w przypadku wystąpienia niedopłaty, właściciele i użytkownicy lokali są zobowiązani uregulować jej wysokość na rachunek Spółdzielni. Po tym terminie Spółdzielni przysługuje prawo naliczania ustawowych odsetek za zwłokę.
- W przypadku wystąpienia nadpłaty i braku pisemnego żądania użytkownika lokalu o jej zwrot, zostanie ona zaliczona na poczet bieżących i przyszłych opłat. W przypadku pisemnego żądania zwrotu nadpłaty, Spółdzielnia dokona zwrotu w terminie 30 dni od dnia otrzymania pisma.
- Użytkownikom nie przysługuje roszczenie o odsetki w przypadku wystąpienia nadpłaty wynikającej z rozliczenia zaliczek.
- Wpłata księgowana jest na konto podstawowe – czynszowe. Wpłacone kwoty, jeżeli wpłacający wyraźnie nie zaznaczył inaczej, zaliczane są na poczet zaległości najwcześniej wymagalnych, nie objętych ewentualnym postępowaniem windykacyjnym na etapie postępowania sądowego lub egzekucyjnego.
- Przy rozliczaniu opłat na poszczególnych kontach stosowana jest zasada wzajemnych kompensat tych kont.
- Spółdzielnia raz w miesiącu dokonuje analizy wydruków czynszu i innych opłat za miesiąc poprzedni w celu aktualizacji wykazu zaległości w wymagalnych opłatach. Wykaz obejmuje wszystkich dłużników posiadających zaległości w wysokości minimum dwóch wymiarów opłat czynszowych oraz jakichkolwiek zaległości z innych tytułów.
II. PROCEDURY WINDYKACYJNE WEWNĄTRZSPÓŁDZIELCZE.
- O stwierdzeniu zaległości Spółdzielnia pisemnie zawiadamia dłużnika określając termin spłaty zadłużenia. Zawiadomienie takie powinno być wysłane w terminie 30 dni od dnia powstania zadłużenia.
- W przypadku bezskutecznego upływu okresu wskazanego w wezwaniu i nie spłaceniu przez dłużnika zadłużenia lub ustalenia, że stan zadłużenia z tytułu opłat mających charakter okresowy uległ zwiększeniu o opłaty należne za kolejne okresy płatności, Spółdzielnia kieruje do Kancelarii Radcy Prawnego zajmującego się obsługą prawną Spółdzielni, wniosek o podjecie dalszych działań zmierzających do wyegzekwowania wierzytelności.
- Do wniosku o jakim mowa w pkt 13 Spółdzielnia dołącza:
- dowód powstania zobowiązania (np. akt notarialny, przydział lokalu, umowa najmu, ugodę lub inne dokumenty),
- zestawienia miesięczne powstałych zaległości za cały okres zadłużenia ze wskazaniem terminów naliczeń i wpłat, wyliczenie odsetek, wskazanie całości zadłużenia w określonej dacie, podpisane przez Głównego Księgowego i Prezesa Zarządu,
- zawiadomienie Spółdzielni o powstałym zadłużeniu o jakim mowa w pkt 12 oraz istniejącą korespondencję z prowadzonego przedsądowego postępowania windykacyjnego wraz z potwierdzeniem jej doręczenia,
- w uzgodnieniu z kancelarią Radcy Prawnego inne niezbędne dokumenty.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach Kancelaria Radcy Prawnego w terminie 14 dni wysyła do dłużnika listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru „przesądowe wezwanie do zapłaty”, w którym wskazuje ostateczny, 14 dniowy termin do zapłaty, liczony od dnia otrzymania wezwania wraz z informacją o skutkach uchybienia terminowi. O terminie zapłaty wynikającym ze zwrotnego potwierdzenia odbioru, Kancelaria Radcy Prawnego zawiadamia Głównego Księgowego Spółdzielni.
- Po upływie wyznaczonego terminu Główny Księgowy Spółdzielni informuje pisemnie Kancelarię Radcy Prawnego o skuteczności wezwania.
- Brak uregulowania zobowiązania w terminie wskazanym przez Kancelarię Radcy Prawnego skutkuje wniesieniem przez nią w imieniu Spółdzielni pozwu do właściwego sądu o zapłatę zadłużenia wraz z odsetkami za zwłokę, żądaniem zasądzenia kosztów sądowych i kosztów zastępstwa procesowego.
- Spółdzielni w każdym czasie przysługuje prawo przekazania do Krajowego Rejestru
Długów informacji o dłużnikach w przypadku gdy spełnione zostały następujące warunki:
- łączna kwota zobowiązań dłużnika wynosi co najmniej 200 zł.,
- świadczenie jest wymagalne od co najmniej 60 dni.
Krajowy Rejestr Długów to legalna, stale aktualizowana baza informacji o dłużnikach, którzy po wpisaniu do Rejestru tracą wiarygodność w kontaktach handlowych, maja utrudniony dostęp do usług finansowych (kredyty, zakupy ratalne, leasing, factoring), telekomunikacyjnych (możliwość kupna telefonu w abonamencie), multimedialnych (telewizja kablowa, szerokopasmowy dostęp do internetu), wynajem lokali (mieszkania, biura, magazyny).
- Jeżeli w toku czynności przesądowych zobowiązany do zapłaty wystąpi do Zarządu Spółdzielni z prośbą o rozłożenie zaległości na raty, lub z inną propozycją spłaty należności, Prezes Spółdzielni może zawrzeć ze zobowiązanym pisemną ugodę w tym zakresie.
- Na pisemna prośbę zobowiązanego Zarząd może podjąć decyzję o:
- rozłożeniu zaległości na raty,
- przesunięciu terminu zapłaty,
- zawieszeniu naliczania odsetek,
- umorzenia odsetek.
- Warunkiem zawarcia ugody, o której mowa w pkt 19 jest:
- uznanie przez zobowiązanego całości zadłużenia,
- wskazanie przez zobowiązanego przyczyn powstania zadłużenia poparte stosownymi dokumentami (np. utrata pracy przez jedynego żywiciela rodziny – poparte zaświadczeniem o zarejestrowaniu jako bezrobotny bez prawa do zasiłku, duże koszty leczenia – poparte właściwą dokumentacja medyczną, itp.),
- zobowiązanie się do spłaty zadłużenia w określonych ratach, kwotach i terminach lub świadczeniem na rzecz Spółdzielni określonego zakresu usług.
- Ugoda o jakiej mowa w pkt 19 nie może być zawarta częściej jak raz na trzy lata.
III. POSTĘPOWANIE SĄDOWE
- Bezskuteczność procedur windykacyjnych wewnątrzspółdzielczych stanowi podstawę do skierowania przez Kancelarię Radcy Prawnego sprawy do właściwego sądu, w zakresie określonym w pkt 17.
- Po uzyskaniu prawomocnego wyroku opatrzonego klauzula wykonalności lub innego orzeczenia uprawniającego do podjęcia działań egzekucyjnych, Kancelaria Radcy Prawnego po poinformowaniu Prezesa Zarządu przekazuje sprawę do właściwej kancelarii komorniczej.
- Jeżeli w toku egzekucji komorniczej okaże się, że komornik nie może wyegzekwować zasadzonych kwot z powodu braku istnienia majątku dłużnika podlegającego egzekucji i umorzenia z tego powodu postępowania egzekucyjnego, Kancelaria Radcy Prawnego po uzyskaniu zgody Prezesa Zarządu, kieruje do sądu wniosek dłużników posiadających prawo odrębnej własności lokali, Zarząd Spółdzielni w ciągu 30 dni występuje o ustanowienie hipoteki przymusowej na tym prawie, zaś w przypadku braku księgi wieczystej o jej założenie. Odpowiednio udokumentowane wnioski w tym zakresie przygotowuje kancelaria Radcy Prawnego.
IV. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Współdziałanie Spółdzielni z Kancelarią Radcy Prawnego w zakresie realizacji niniejszego regulaminu następuje na podstawie umowy zlecenia, a w przypadku postępowania sądowego i egzekucyjnego, każdorazowo na podstawie udzielonego pełnomocnictwa.
- Wszelkie zmiany Regulaminu wymagają decyzji Rady Nadzorczej Spółdzielni podjętej w drodze stosownej uchwały.
- Niniejszy regulamin został uchwalony przez Radę Nadzorczą Własnościowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Poznaniu w dniu 20.09.2010 r. na podstawie art. 162 Statutu i obowiązuje od dnia 20.09.2010 r.
Sekretarz
Rady Nadzorczej
Makuch Kazimiera
Przewodniczący
Rady Nadzorczej
Jacek Majchrzak